Wełna to inaczej włosie zwierząt. Pozyskuje się ją przede wszystkim z sierści owczej, a także pochodzącej od innych zwierząt trawożernych – kóz, lam i wielbłądów. Najpopularniejsza jest wełna owcza, produkowana z wielu różnych odmian. Często wykorzystywanym do produkcji swetrów rodzajem wełny jest wełna alpaki.

W zależności od gatunku zwierzęcia, różni się długość jego włosa i jego miękkość. Wełna owcza jest jedną z bardziej miękkich i przyjemnych w dotyku wełen, dlatego łączy się z nią wełny mniej delikatne, np. moher (wełna kozia) czy wełnę z alpaki. Spośród wełen owczych największą delikatnością cechuje się wełna merynoska. Natomiast za jedną z najbardziej szlachetnych wełen uznaje się kaszmir oraz wełnę wikuni (z rodziny wielbłądowatych). Im mniejsza jest grubość włókna, a większa jego gęstość – tym lepsza jest jego jakość.

Do zalet wełny należą doskonałe właściwości termoregulacyjne. Wełniana odzież zapewnia ciepło oraz szybko chłonie i odprowadza wilgoć. Ponadto wełna nie jest podatna na zabrudzenie oraz nie pochłania zapachów, jest także sprężysta (wraca do poprzedniego kształtu).

Do jej wad natomiast można zaliczyć pilingowanie (popularnie zwane mehaceniem), spilśnianie (kiedy włókna w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji zbijają się w zwartą masę – filc) oraz niską odporność biologiczną – atakowana jest przez larwy moli. Świadczy to jednak o wysokiej jakości włókna i jego naturalnym pochodzeniu – nie posiada wówczas domieszki materiałów technicznych.

Ubrania wełniane należy suszyć rozłożone na płasko, a po każdym noszeniu należy pozwolić im “odpocząć” w zaparowanej łazience.

Rodzaje wełny ze względu na gatunki zwierząt:

  • owcza: merynos, szewiot, szetland
  • wielbłądzia: wikunia, alpaka, kamel
  • kozia: angora, moher, kaszmir
  • królik: angorski

 

 

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments