Slow Fashion – Zakupy Z Innej Perspektywy

Kiedy pada hasło : idealna szafa – co pierwsze przychodzi Ci na myśl? Szafa szerokości połowy pokoju, wypełniona ubraniami po brzegi, tak że zawieszone są także na drzwiach? Czy garderoba, z wielką, wygodną sofą w centrum? Możliwe że taki obraz zobaczyłaś w swojej głowie. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę to, w jaki sposób przedstawiany jest ten temat w większości filmów, w których główną bohaterką jest dobrze sytuowana kobieta. Taka koncepcja zaszczepiana jest w naszych głowach jednak dużo wcześniej. slow fashion pretty closet slow fashion

Domyślacie się, o czym mowa?

O bajkach. O popularnych kreskówkach, z którymi zaczynamy mieć do czynienia naprawdę wcześnie, przez co kreują one specyficzne postrzeganie rzeczywistości. Autorytety dla chłopców i dla dziewczynek zdecydowanie się różnią. Chłopcy wpatrują się w wojowników, piłkarzy czy bohaterów którym do przeżycia wystarczy zdrowy rozsądek. Natomiast dziewczynki zachwycają się księżniczkami, które w jednej ze swoich wspaniałych kreacji zdobywają serce księcia. Gdyby księżniczka z “Kopciuszka” nie ogarnęła sobie super kiecki, nie spotkała by miłości swojego życia. To jest fundamentem sposobu myślenia wielu kobiet.

Atrakcyjne ciuchy, choćby miały być założone tylko raz, są podstawą dobrego samopoczucia i powodzenia.

Nie nasza wina, tym karmi się umysły dziewczynek. Jednak czasy, kiedy przepastna szafa pełna ubrań była wyznacznikiem statusu i powodem do dumy, mijają. Ustępują na rzecz świadomego stylu życia i przemyślanych zakupów, które przysłużą nam się więcej niż raz i będą przyjazne dla środowiska. To w najprostszym ujęciu jest definicja Slow Fashion.

slow fashion closet slow fashion

Czym jest Slow Fashion?

To nie tylko sposób na dokonywanie zakupów, to styl życia. To zmiana sposobu myślenia, który przyczynia się do porzucenia jednorazowości, na rzecz świadomych i długofalowych wyborów. Fundamentem Slow Fashion jest rozsądek w wyborze garderoby.  Właśnie do tego aspektu odnosi się określenie “slow”. Nie jest użyte w kontekście tempa w jakim przebiegamy przez sklep, żeby wyrwać potencjalnej “rywalce” ostatnią w sklepie sukienkę, tylko przemyślenia, czy naprawdę jej potrzebujemy.

Prekursorem stylu Slow Fashion w Polsce jest Joanna Glogaza, założycielka marki Lunaby. Sam charakter ubrań, które projektuje skłania do wyciszenia, oderwania od konsumpcyjnej rzeczywistości i podchodzenia do życia z większym spokojem. Przekłada się to nie tylko na porządek w głowie, ale także na porządek w szafie. Poniżej przedstawię kilka filarów, na których  ten styl się opiera.

slow fasion sunlight slow fashion

Pierwszy z nich, to zmiana podejścia do zakupu odzieży. Zakupy nie powinny stawać się dla nas cotygodniowym rytuałem ani sposobem na poprawę humoru. Taki sposób kupowania ubrań to recepta na przepełnioną szafę, z której wysypują się ubrania. Ubrania, które kupione zostały pod wpływem impulsu, pod wpływem momentu, a założone zostaną raz, lub nie zostaną założone wcale. Jeśli masz w zwyczaju coweekendowe zakupy, zrób sobie przerwę. Wyrwij się z nałogu, a kiedy dyskomfort związany z przerwaniem nawyku minie, zacznij od nowa. Kupuj z głową, odwiedzaj sklepy kiedy musisz, wybierając to, czego naprawdę brakuje w Twojej szafie.

slow fashion messy closet slow fashion

Kolejnym jest założenie, ze zawartość szafy powinna stanowić spójną całość. Ubrania, które wiszą na Twoich wieszakach powinnaś móc zestawić w przynajmniej trzech różnych outfitach. Masz wtedy gwarancję, że będziesz całkowicie wykorzystywać ich potencjał, a także że nie będą leżeć na dnie szafy, gdzie w konsekwencji zjedzą je mole. Dobrym sposobem jest także zebranie swojej gamy barw podstawowych, takich w których dobrze się czujesz i zawsze będą do siebie pasować. Zabieraj ją ze sobą na zakupy, a z pewnością dokonasz dobrego zakupu.

slow fashion shopping slow fashion

Ostatnim filarem jest określenie swojego stylu. Brzmi to wydumanie, ale jest warunkiem koniecznym dla świadomego wyboru ubrań. Żeby go określić, dokładnie przyjrzyj się zawartości swojej szafy. Zestawy z blogów modowych czy outfity podpowiadane na stronach sklepu mogą być dla Ciebie inspiracją, ale z całą pewnością nie powinny być wzorem, którego będziesz bez zastanowienia przestrzegać. Nie zawsze to co przyciąga Twój wzrok będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Na pewno nie kieruj się produktami “must have”, o których często można poczytać w kobiecej prasie. Jeśli Ci się nie podobają, nie musisz ich posiadać w swojej szafie. Zastanów się, które ubrania ze swojej szafy nosisz najczęściej, a unikniesz nietrafionych zakupów.  

Trzy filary Slow Fashion są Wam już znane. Jednak to temat bardzo rozległy i z cała pewnością pojawi się na jego temat jeszcze kilka artykułów.

 

zdjęcia: pixabay.com

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments