KOKOworld – modny wymiar Fair Trade

Sprawiedliwy Handel (ang. fair trade) to partnerstwo handlowe, oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych, szczególnie w krajach Południa. Taką definicję możemy przeczytać na głównej stronie organizacji. Ta właśnie idea przyświeca marce KOKOworld, zrzeszającej rękodzielników z wielu zakątków świata. W tym także z Polski (jak widoczna na poniższym zdjęciu Gosia).

kokoworld kolorowa nerka KOKOworld

Pomysłodawczynią i założycielką KOKOworld jest Agata, niegdyś pracownica korporacji. Rzuciła pracę na etacie i z plecakiem ruszyła w świat, żeby znaleźć i zjednoczyć osoby, których talent nie powinien umykać niczyjej uwadze. Dzięki niej rękodzielnicy z różnych stron świata otrzymują za swoją pracę uczciwe wynagrodzenie, a my uzyskaliśmy dostęp do nie niezwykłych, pięknych i przyjaznych dla środowiska ubrań.

agata kokoworld KOKOworld

KOKOworld oferuje nam odzież z każdej kategorii – zaczynając od nakryć głowy i szali, na spodniach i skarpetkach kończąc. Cała odzież wykonana jest z wysokiej jakości naturalnych materiałów (czasem z niewielką domieszką syntetyków, co przekłada się na większą trwałość ubrań). A nad jej wykonaniem pracuje człowiek, nie maszyna. To gwarantuje wysoką jakość i staranność wykonania odzieży. I to właśnie nazywa się odzież z duszą. Sukienka którą widzicie poniżej, prawie w 100% składa się z wiskozy.

sukienka kokoworld KOKOworld

Ubrania które oferuje nam marka to nie tylko piękny wygląd i wykonanie, ale także manifest ekologii i oszczędności. W ramach KOKOworld stworzona została linia odzieży o nazwie “no waste”, co oznacza że żaden skrawek materiału się nie marnuje. Wszelkie odcinki pozostające po wykonaniu danej bluzki czy sukienki, wykorzystywane są przy tworzeniu kolejnych. Jak np. lamówka tej pięknej spódnicy.

kokoworld spódnica z lamówką KOKOworld

Jak wcześniej wspomniałam, rękodzielnicy pochodzą w z wielu różnych stron świata. Pięcioro z nich pochodzi z Polski. Pozostałych dziesięciu to:

          -Eduardo z Kolumbii

          -Indianie Wayuu z pogranicza Kolumbii i Wenezueli

          -Mohamed i jego rodzina z Maroko

          -Abu i Madam Coura z Senegalu

          -The Tribal Crafts z Tajlandii

          -Carlos z Hiszpanii

          -Patricia z Kostaryki

          -Kis Herry z Indonezji

          -Ronise oraz Mircia z Cabo Verde

Ta mieszanka kulturowa przekłada się na egzotyczny oraz etniczny charakter ubrań. 

kokoworld parka jungle KOKOworld

Warto wspomnieć że KOKOworld oferuje nie tylko odzież. Można tam znaleźć szeroki wachlarz akcesoriów, m.in. zabawek, ozdób domowych oraz biżuterii, często wykonywanej z najbardziej niezwykłych materiałów.  Jak np. rybie łuski. Jest nie tylko oryginalna, ale także odznacza się wyjątkowym pięknem.

kokoworld naszyjnik etno KOKOworld

Marka Agaty reprezentuje nie tylko Fair Trade oraz ekologiczne podejście do mody. Wpisuje się także w zasady obowiązujące w Slow Fashion, ponieważ zakup jednego z tych produktów wymaga przemyślenia. A jeśli się zdecydujemy, na pewno na długo pozostanie w naszej szafie.

 

Fotografie : kokoworld.pl

 

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments